Najprodavaniji WiFi ruteri

Najprodavaniji WiFi ruteri. TP-Link ima najbolje recenzije

Danas se ne možete kretati po kući bez WiFi rutera. Ako razmišljate o novom modelu, najprodavaniji WiFi usmjerivači mogu biti pravi izbor za vas. U svojoj procjeni najpopularnijih modela temeljio sam se na ljestvici popularnosti na poznatim portalima, kao npr. Heureka, Alza, Nay i nekoliko drugih. Bit će mi drago ako podijelite svoje osobno iskustvo u komentarima na kraju članka.

Objavljeno: 14.01.2025
Ažurirano: 14.01.2025
Sadržaj članka:

Najprodavaniji WiFi ruteri

[odbor]

TP-Link Archer AX23

Dvopojasni usmjerivač WiFi 6 generacije (2,4 GHz 574 Mbps + 5 GHz 1201 Mbps) s podrškom za OneMesh – zvuči vrlo dobro. WiFi router me ugodno iznenadio s nekoliko parametara. Osobito s glatkim streamingom i preuzimanjem u 4K razlučivosti s 1,8 Gb/s WiFi, OFDMA tehnologijom, BeamFormingom, front-end modulom i četiri antene. Dobra vijest je da ovaj usmjerivač podržava sve europske ISP-ove (s dodatnom podrškom za L2TP/PPTP), omogućuje vam postavljanje roditeljskog nadzora s mobilnom aplikacijom Tether i obavještava vas o novim povezanim uređajima. Ruter podržava standard 802.11s i sve dosadašnje standarde 802.11 (a/b/g/n/ac/ax), dostupni su 4x LAN 1 Gbit i 1x GWAN portovi, WPA-PSK, WPA2-PSK i WPA3 enkripcija. Ethernet kabel dolazi u paketu, što smatram malim plusom. Recenzije su potvrdile vrlo dobru izvedbu/pokrivenost uređaja, uređaj ima dobru brzinu i radi bez značajnog kašnjenja čak i kada se koristi više uređaja. Cijena nije pretjerana, s obzirom na to što ruter nudi, omjer cijene i performansi je na stvarno dobroj razini.

TP-Link Archer C6

Opet, ovo je dual-band router, ali ne tako brz kao Archer AX23. U pojasu od 2,4 GHz maks. brzina 300 Mb/s i u pojasu 5 GHz 867 Mb/s. Na izbor su 4x Gbit LAN i 1x GWAN portovi, što je naravno plus ovog modela. Četiri vanjske antene, poput modela Archer AX23, opremljene su BeamForming tehnologijom, router je kompatibilan s OneMesh tehnologijom i lako se postavlja pomoću TP-Link Tether aplikacije. Hvalim podršku starijih i novijih 802.11 (a/b/g/n/ac) standarda, MU-MIMO tehnologiju s mogućnošću opsluživanja više uređaja u isto vrijeme te najnoviji WPA3 WiFi mrežni sigurnosni protokol. Impresionirala me tehnologija formiranja snopa, zahvaljujući kojoj usmjerivač detektira uređaje male snage i one udaljene te koncentrira snagu bežičnog signala u njihovom smjeru. Router se čini sigurnim i iako pripada samo "WiFi 5" generaciji svoju će ulogu i više nego dobro odraditi. Brzina WiFi prijenosa od 1.167 Mb/s nije najgora, iako nije usporediva s Archerom AX23 (1.775 Mb/s).

TP-Link Archer AX53

Već po cijeni mi je bilo jasno da će ovaj router ponuditi puno, priznajem, nisam razočaran. Dvopojasni usmjerivač WiFi 6 generacije podržava 802.11a/b/g/n/ac/ax standarde i nudi maks. WiFi brzina 2.976 Mb/s. U pojasu od 2,4 GHz maks. brzina streaminga od 574 Mb/s na 5 GHz pojasu 2402 Mb/s, što samo po sebi potvrđuje da je ruter brz. I u ovom slučaju dostupne su 4 vanjske antene s BeamForming tehnologijom, u slučaju viših serija TP-Link routera to je očito standard. Pozitivna vijest je kompatibilnost s Amazon Alexom, ruterom se može upravljati glasovnim naredbama, no nedostaje mi mogućnost upravljanja putem Google Assistanta. Također hvalim TP-Link HomeShield sigurnost za neograničeni broj klijenata i WPA3 enkripciju, po meni je to jedna od najvažnijih značajki koja niti jednom ruteru ne bi trebala nedostajati. Kao i kod modela Archer AX23 i C6, tu je i 1× GWAN i 4× LAN 1 Gbit porta. TP-Link Archer AX53 kompatibilan je s TP-Link OneMesh i EasyMesh. Čini se da je mobilna aplikacija Tether jednostavna za korištenje, što smatram plusom. Može se koristiti za postavljanje roditeljske kontrole i obavještava o svakoj novoj vezi. S obzirom na cijenu, nedostaje mi mogućnost spajanja preko USB-a. Veza s internetom je brza, što su potvrdili i potrošači. Ako podnesete višu cijenu, mislim da nećete požaliti što ste ga odabrali.

TP-Link Archer C80

S obzirom na pristupačnu cijenu, privukla me velika brzina prijenosa. U pojasu od 2,4 GHz iznosi 600 Mb/s, u pojasu od 5 GHz do 1.300 Mb/s. Podržava 802.11a/b/g/n/ac standarde, što uopće nije loše. Enkripcija (WP3) i router s MU-MIMO tehnologijom s mogućnošću rada s više uređaja istovremeno te BeamForming tehnologijom također će vas veseliti. Za kabelsko spajanje koriste se 4 LAN konektora, za spajanje na Internet WAN konektor koji je više-manje standardan. Impresioniran sam značajkama Airtime Fairness i SmartConnect, hvalim OneMesh tehnologiju i jednostavno postavljanje pomoću aplikacije TP-Link Tether. Razlike između najprodavanijih TP-Link rutera po mom mišljenju nisu prevelike, tako da je to isključivo stvar preferencija. Prema recenzijama, ovaj model se isplati.

TP-Link TL-WR841N

Izuzetno jeftin WiFi router, niska cijena mu je najveća prednost. Podržava samo 802.11b/g/n standarde, 2,4 GHz mrežu s maks. pri brzini od 300 Mb/s i sigurnost nije tako visoka kao kod prethodnih modela (WPS, WPA, WPA2, WPA-PSK i WPA2-PSK). Postoje samo 2 vanjske antene, ali prema recenzijama, ovaj usmjerivač nudi osnove po razumnoj cijeni. WiFi 4, 1× WAN i 4× LAN 100 Mbit konektori i instalacija putem CD-a, nisu baš veseli parametri. Roditeljska kontrola, CCA tehnologija i IP QoS funkcija su prednosti. Ruter ima samo osnovne funkcije pa ga ne smatram najboljim izborom. Iako je jeftin, ono što ovaj router nudi u potpunosti odgovara cijeni.

Moji savjeti

Iako se pri pogledu na najprodavanije WiFi routere može činiti da su u ponudi samo TP-Link routeri, ovo nije jedina opcija. Ruter osvojio me maksimalnom WiFi brzinom od 2.976 Mb/s, podrškom za 802.11ax standarde i enkripcijom. Ljubiteljima marke Asus skrenuo bih pažnju na ruter s max. brzinom do 6.000 Mb/s. i 6 vanjskih antena. Jako me zainteresirao i dual-band WiFi 7 router s max. uz WiFi brzinu od 3.570 Mb/s.

Ostali članci iz kategorije Električni

Vaša ocjena:
(90.8%)